biblia - Chemia żywi, ubiera i leczy.

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Chemia żywi, ubiera i leczy...
Napisano 03-09-2005 22:20
, przez Sol
Prosze o pomoc!!!
Chemia leczy, żywi i ubiera. Podaj przykłady i wyjaśnij.
Bardzo prosze to pilne!!![/b]
odpowiedz...
Napisano 26-05-2018 06:03:52
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
odpowiedz...
Napisano 04-09-2005 10:42
, przez aneczka
hey!! moze to ci pomoże sama to kiedys pisalam :] życze powodzenia w nowym roku szkolnym

CHEMIA ŻYWI, LECZY I UBIERA

Chemia to nauka o bardzo rozległym zastosowaniu, znana od najdawniejszych czasów i wykorzystywana to przeróżnych przemian. Dziś służy nam niemal w każdej dziedzinie przemysłu, gdyż związki chemiczne odpowiednio ze sobą zmieszane i połączone dają nam jedzenie, lekarstwa, a nawet ubrania.
Bez zastosowania osiągnięć współczesnej chemii żywność byłaby mniej barwna, aromatyczna i estetyczna, ale przecież nie tylko! Chemia nie tylko wspiera atrakcyjność żywności jako produktu handlowego i obniża koszty jej produkcji, lecz przede wszystkim zwiększa jej trwałość, wzbogaca wartość odżywczą i chroni przed procesami mogącymi przekształcić ją w substancję szkodliwą. Przykładem tutaj może być każdy produkt jaki znajdujemy na półce sklepu spożywczego. Począwszy od zwykłych bułek, które są takie pulchne dzięki znanym nam wszystkim proszku do pieczenia NaHCO3, a skończywszy na tzw. zupkach chińskich, które są praktycznie samą chemią, gdyż ich składniki to skomplikowane związki chemiczne wpływające na smak i warunki w jakich mogą być przetrzymywane. Oto kilka znanych związków chemicznych wraz z oznaczeniami jakimi posługują się producenci. Wykorzystywane one są jako barwniki, konserwanty, zagęszczacze oraz substancje o innym znaczeniu:
E 150 - karmel (częściowo zwęglony cukier) - brunatna; wyroby cukiernicze
E 153 - węgiel drzewny (pigment) - czarny, syntetyczny; wyroby cukiernicze
E 171 - dwutlenek tytanu (pigment) - biały; guma do żucia, drażetki, pasta do zębów
E 172 - wodorotlenek żelaza (pigment) - brunatny; rzadko stosowany: sztuczne osłonki kiełbas
E 173 - glin, aluminium (metaliczne) - metaliczny; dekoracja słodyczy
E 220 - dwutlenek siarki - syntetyczny; soki owocowe i koncentraty, wino, suszone owoce
E 236 - kwas mrówkowy - syntetyczny; ryby wędzone, surowe soki owocowe
E 252 - azotan potasu - syntetyczny; wędliny, sery podpuszczkowe i topione
E 290 - dwutlenek węgla - syntetyczny, konserwant; napoje, wody mineralne
E 508 - chlorek potasu - konserwy, wędliny i wyroby garmażeryjne.
Tych substancji jest o wiele więcej, nie sposób wypisać je wszystkie. Chemia na każdym kroku pomaga nam w kuchni. Przykładem jest najprostsza sól kuchenna o wzorze NaCl, bez której żadna potrawa nie ma smaku, a co ważne szybko by się zepsuła. Przemysł spożywczy XXI wieku bazuje tylko na konserwantach i chemicznych środkach odżywczych, ponieważ są one tańsze, łatwiejsze w produkcji i smaczniejsze, mino iż w wielu przypadkach bardzo niezdrowe. Konsumenci nie zwracają jednak na to uwagi, dlatego w barach szybkiej obsługi jest tyle klientów. Te „restauracje” nie istniały by, gdyby nie pomoc chemii. Nie tylko w dzisiejszych czasach chemia wykorzystywana jest do sporządzania pożywienia. Już w starożytności posługiwano się ta nauką. Podczas przygotowywania potraw na stoły egipskich faraonów, używano olejków do poprawienia smaku.
Medycyna leczy i chroni. Historia jej rozwoju wskazuje, jak pożyteczną nauką jest jej siostra - chemia, która nieustannie pomaga medycynie w leczeniu, ochronie, badaniach, produkcji leków i syntezie leków nowych. Podstawą medycyny jest biologia i biochemia, lecz w wielu przypadkach również efekty badań chemicznych i produkcji przemysłu chemicznego decydują o ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. Od dawien dawna ludzie leczą się za pomocą własnych metod opracowanych na podstawie długich doświadczeń i przemyśleń. Już pierwsi alchemicy wykorzystywali niezwykłe właściwości substancji chemicznych, aby pomagać chorym ludziom. Warto wspomnieć również o poszukiwaniu kamienia filozoficznego, który to miał być kluczem do nieśmiertelności. Niestety nie udało się go otrzymać, ale dziś w dobie maszyn i komputerów, gdzie wszystkiego jest pod dostatkiem, naukowcy, opracowali tyle substancji odmładzających, wstrzymujących przy życiu, a nawet uzdrawiających, że są one porównywane ze średniowiecznym panaceum, który to był eliksirem przeciw wszystkim chorobom (panaceum również nie udało się alchemikom otrzymać). Ważnym zastosowaniem chemii w medycynie jest radioterapia, czyli leczenie właściwościami pierwiastków promieniotwórczych, dzięki czemu możemy pokonać raka. Zasługi w tej metodzie maja m.in. takie izotopy jak: 60Co, 226Ra, 131J, 42K i 43K. Nowo opracowaną metodą jest jonoforeza, która pomaga w takich schorzeniach jak: drożdżyca paznokci, zespół rwy kulszowej, bóle głowy, zaburzenia wymowy, stany zapalne gałki ocznej, zaburzenia w ukrwieniu nerwu wzrokowego i siatkówki, zaburzenia ukrwienia obwodowego, blizny, przykurcze bliznowate i wiele innych.
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.25